Gąbki kuchenne – 5 sposobów na ich dezynfekcję

Peu d’entre nous réalisent à quel point il est important de nettoyer même les plus petits éléments de la cuisine. Les éponges de cuisine doivent être remplacées et nettoyées systématiquement. Ils peuvent être une source de bactéries et de microorganismes nuisibles.

Il est important de connaître les méthodes appropriées et efficaces de désinfection quotidienne . Il est préférable de le faire après chaque utilisation. Si vous ne vous êtes jamais demandé comment faire, ne manquez pas les 5 solutions que nous présentons ci-dessous.

Éponges de cuisine – pourquoi devraient-ils être désinfectés?

Ces articles que nous utilisons pour le nettoyage – eux-mêmes nécessitent des activités de désinfection appropriées. Vous vous demandez probablement pourquoi?

Przecież ich materiał wydaje się być świetnie przystosowany do zmywania najtrudniejszych zanieczyszczeń, czy resztek jedzenia z naczyń. W jaki sposób stają się więc szkodliwe?

Odpowiedź jest prostsza niż myślisz. Otóż wilgoć i mikropęknięcia sprawiają, że gąbka staje się idealnym terytorium dla bakterii, takich jak: E.coli, Salmonella czy Campylobacter. Łatwo rozmnażają się w tak wilgotnym środowisku i mogą przeżyć nawet do 2 tygodni. 

Podczas użycia, wiele z tych mikroorganizmów i bakterii może rozprzestrzeniać się między naszymi naczyniami, zwiększając ryzyko infekcji. Na szczęście wystarczy regularnie je wymieniać i dbać o ich czystość.

Gąbki kuchenne – 5 skutecznych sposobów na ich dezynfekcję

Chociaż przedstawione poniżej metody dezynfekcji są skuteczne i przydatne – wciąż należy wymieniać je przynajmniej dwa razy w miesiącu. Mogą wyglądać dobrze na zewnątrz, jednak w środku roi się od szkodliwych bakterii. Pamiętaj o tym i zadbaj o ich higienę.

1. Biały ocet

Co należy zrobić?

 • Zagotuj szklankę wody w rondelku.
 • Następnie wymieszaj wodę z identyczną ilością białego octu.
 • Zanurz gąbkę na około 20 minut.
 • Po tym czasie wyciśnij ją aby usunąć pozostały brud.
 • Jeśli uznasz to za konieczne, na końcu przepłucz gąbkę wodą z mydłem.

2. Mydło w płynie a zanieczyszczone gąbki kuchenne

Właściwości płynnego mydła (do naczyń) są pomocne w procesie czyszczenia gąbek. Jednak aby wzmocnić proces, warto uzupełnić płyn wrzącą wodą.

Co należy zrobić?

 • Na samym początku wymieszaj łyżkę mydła w płynie w misce z wrzącą wodą. 
 • Następnie ostrożnie zanurz tam gąbkę (uważaj, aby się nie poparzyć).
 • Po około 20 minutach przepłucz i usuń pozostałości.

3. Kuchenka mikrofalowa

Najprawdopodobniej pomysł wyda Ci się ekscentryczny, ale kuchenka mikrofalowa jest dobrym sprzymierzeńcem w eliminowaniu patogennych mikroorganizmów z kuchennych gąbek.

Wysoka temperatura zmienia problematyczne wilgotne środowisko i wstrzymuje rozmnażanie się mikroorganizmów.

Co należy zrobić?

Pamiętajmy, że niektóre gąbki wykonane są z materiałów syntetycznych, które mogą stopić się pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego przed zastosowaniem tej metody, najlepiej będzie zamoczyć gąbkę w pojemniczku z wodą i octem. 

 • Włóż pojemnik do mikrofalówki na 2 minuty i wyjmij.
 • Jeśli Twoja gąbka wcześniej miała nieprzyjemny, stęchły zapach – możesz być pewien, że owa metoda to wyeliminuje.
 • Oczywiście należy zachować ostrożność podczas wyjmowania gąbki, bowiem łatwo można się poparzyć. 

4. Czyste gąbki kuchenne a sok z cytryny

Nie jest to najsilniejszy środek dezynfekujący, ale stanowi świetną alternatywę, kiedy pod ręką nie mamy innych produktów. Sok z cytryny to naturalny środek antybakteryjny.

Może skutecznie pomóc w dezynfekcji pewnych kuchennych elementów. Jeśli gąbki kuchenne wydzielają nieprzyjemny zapach, bądź są lekko zanieczyszczone – możesz skorzystać właśnie z tej metody.

Co należy zrobić?

 • Wyciśnij sok z kilku cytryn i dolej do gorącej wody.
 • Zanurz w miksturze gąbkę na około 20 minut.
 • Następnie spłucz zimną wodą i płynem do naczyń.

5. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

Ostatnim zalecanym środkiem do dezynfekcji gąbek kuchennych jest olejek eteryczny z drzewa herbacianego. Doskonały w tym wydaniu! Składnik ten, znany jest głównie ze swoich terapeutycznych zastosowań.

Jednakże oprócz tego, stanowi doskonałe rozwiązanie, eliminujące mikroorganizmy na różnych powierzchniach. Pomaga też wyeliminować pleśń i wilgoć.

Co należy zrobić?

 • Na początku dodaj 15-20 kropli olejku eterycznego do szklanki wrzącej wody. 
 • Zanurz tam gąbkę i mocz ją przez 20 minut.
 • Następnie wszystko spłucz i wyciśnij, aby pozbyć się pozostałych zanieczyszczeń. Jeśli wciąż wygląda na brudną, użyj niewielkiej ilości mydła bądź płynu do naczyń.

Najprawdopodobniej dotąd nie dezynfekowałeś gąbek, prawda? Teraz już wiesz jak cenny jest ten zabieg. Nie wahaj się skorzystać z wymienionych w artykule metod i skutecznych sztuczek. Czyste gąbki to przyjazne otoczenie i mniejsze ryzyko infekcji.